Loader Image

ASCE NEW ORLEANS BRANCH

PAST AWARD RECIPIENTS

ADJUSTED PAGE

 

Outstanding Young Government Civil Engineer

1996 Tony Claiborne
1997 Award Discontinued
Educator
2010 Dr. Mysore S. Nataraj
2011 Not Awarded
2012 Not Awarded
2013 Norma Jean Mattei
2014 Malay Ghose Majra
2015 Enrique La Motta
2016 Gianna Cothren
Outreach
2005 Dr. Norma Jean Mattei *
2006 Not Awarded
2007 Catherine C. Dunn
2008 Subhash V. Kulkarni
2009 William H Sewell, Jr.
2010 Margaret S. Adams
2011 Tanja Koob
2012 Miles B. Bingham
2013 Harley Winer
2014 Not Awarded
2015 Anthony Schoenker
2016 Benjamin M. Cody
Outstanding Young Civil Engineer
1995 Angela L. DeSoto
1996 Molly F. Evans *
1997 Miles B. Bingham *
1998 Jerrold A. Schreiber
1999 Not Awarded
2000 Gwendolyn P. Sanders
2001 Daniel S. Cantrell
2002 Ryan Koenig
2003 Aurora N Luscher *
2004 Christopher L. Sanchez *
2005 Stephen C. Bourg
2006 Heather Emry Myers
2007 Benjamin M. Cody
2008 Anthony J. Lamanna
2009 Dr. James R. Martin
2010 Nathan J. Junius *
2011 Cullen Ledet
2012 Wesley R. Eustis
2013 Jarret E. Bauer
2014 Stephen Nelson
2015 Karishma Desai
2016 Andrew Woodroof
Outstanding Government Civil Engineer
1995 Brent P. Morse
1996 Harry W. Stinchcomb, Jr.
1997 Deborah Ducote Keller
1998 William H Sewell, Jr.
1999 Thomas A. Fromherz
2000 Clarence “Al” Wethern, Jr.
2001 Kyle C. Jones
2002 Dr. Peter R. Cali
2003 G. Joseph Sullivan
2004 David A. Wagner
2005 Mark H. Gonski
2006 Angela DeSoto Duncan
2007 Walter O. Baumy, Jr.
2008 Robert A. Turner, Jr.
2009 Reid L. Dennis
2010 Joseph R. Buller, Jr.
2011 Award Discontinued
Outstanding Civil Enginer
1995 James R. Danner, Jr.
1996 Om P. Dixit*
1997 Thomas L. Jackson
1998 William W. Gwyn *
2000 Frank Nicoladis *
2001 James C. Webb *
2002 COL. Nelson P. Conover (Ret)
2003 Subhash V Kulkarni
2004 Raph W. Junius, Jr. *
2005 Donald C. Makofsky *
2006 Dale Biggers
2007 Dr. Norma Jean Mattei
2008 Daniel L. Bolinger
2009 Frank M. McCaskell
2010 Anthony F. Goodgion
2011 Miles B. Bingham
2012 Chrisopher G. Humphreys
2013 Lee M Alexander
2014 William Rushing, Jr
2015 L.T. Cooper
2016 David Dupre
President’s Medal
1995 Angela L. DeSoto
1996 Frank Nicoladis
1997 Major H. Thompson, Jr.
1998 Harry W. Stinchcomb, Jr.
1999 James R. Danner, Jr.
2000 Tulane University Student Chapter
2001 Gustave S. Cantrell
2002 Deborah Ducote Keller
2003 Vernard W. Henley, Jr.
2004 Dr. Norma Jean Mattei
2005 Christopher L. Sanchez
2006 John Housey
2007 Dr. Donald E. Barbe’
2008 Reid L. Dennis
2009 Darla Morales
2010 Malay Ghose Hajra
2011 NA
2012 NA
2013 NA
2014 Tonja Koob
2015 Kyle Galloway
2016 Om P. Dixit
Lifetime Achievement
1996 Walter E. Blessy (d)
1997 Alfred J. Diamond
1998 Waldemar S. Nelson (d)
1999 G. Joseph Sullivan
2000 Ray J. Kaufmann
2001 Col. Nelson P. Conover
2002 Thomas L. Jackson
2003 Robert H. Boh *
2004 Dr. Herbert J. Roussel, Jr *(d)
2005 William B. Conway *
2006 Dr. Herbert J. Roussel, Jr *(d)
2007 James C. webb *
2008 William B. Conway *
2009 Om P. Dixit
2010 Dr. Frank J. Dalia
2011 Frank Nicoladis
2012 Thomas W. Wells
2013 George C. Kleinpeter
2014 Reda Bakeer
2015 Brad Rogers
2016 Raph W. Junius, Jr
Wall of Fame
2005 Walter E. Blessy * (d)
2006 Waldemar S. Nelson * (d)
2007 Not Selected
2008 Thomas L. Jackson *
2009 Robert H. Boh *
2010 G. Joseph Sullivan *
2011 COL Frank Walk (Ret.) (d)
2012 Griff Lee
2013 William B. Conway
2014 Not Awarded
2015 Not Awarded
2016 Not Awarded

* Recipient of Section Award
(d) Deceased