Lifetime Achievement

2018 Richard Van Wooten

2017 Deborah Keller

2016 Ralph W. Junius, Jr.

2015 Brad Rogers

2014 Reda Bakeer

2013 George C. Kleinpeter

2012 Thomas W. Wells

2011 Frank Nicoladis

2010 Dr. Frank J. Dalia

2009 Om P. Dixit

2008 Williams B. Conway

2007 James C. Webb*

2006 Dr. Herbert J. Roussel, Jr. *(d)

2005 William B. Conway

2004 Dr. Herbert J. Roussel, Jr. *(d)

2003 Robert H. Boh*

2002 Thomas L. Jackson

2001 Col. Nelson P. Conover (Ret.)

2000 Ray J. Kaufmann

1999 G. Joseph Sullivan

1998 Waldemar S. Nelson (d)

1997 Alfred J. Diamond

1996 Walter E. Blessy (d) 

Outstanding Civil Engineer

2018 Ronnie Schumann

2017 Travis Richards

2016 David Dupre

2015 L.T. Cooper

2014 William Rushing, Jr.

2013 Lee M. Alexander

2012 Christopher G. Humphreys

2011 Miles B. Bingham

2010 Anthony F. Goodgion

2009 Frank M. McCaskell

2008 Daniel L. Bolinger

2007 Dr. Norma Jean Mattei

2006 Dale Biggers

2005 Donald C. Makofsky*

2004 Ralph W. Junius, Jr.*

2003 Subhash V. Kulkarni

2002 Col. Nelson P. Conover (Ret.)

2001 James C. Webb*

2000 Frank Nicoladis*

1998 William W. Gwyn*

1997 Thomas L. Jackson

1996 Om P. Dixit*

1995 James R. Danner, Jr.

President’s Medal

2017 Scott Smith

2016 Om P. Dixit

2015 Kyle Galloway

2010 Malay Ghose Hajra

2009 Darla Morales

2008 Reid L. Dennis

2007 Dr. Donald E. Barbe’

2006 John Housey

2005 Christopher L. Sanchez

2004 Dr. Norma Jean Mattei

2003 Vernard W. Henley, Jr.

2002 Deborah Ducote Keller

2001 Gustave S. Cantrell

2000 Tulane University Student Chapter

1999 James R. Danner, Jr.

1998 Harry W. Stinchcomb, Jr.

1997 James R. Danner, Jr.

1996 Frank Nicoladis

1995 Angela L. DeSoto

Outstanding Young Civil Engineer

2018 Sean Walsh

2017 Kyle Galloway

2016 Andrew Woodroof

2015 Karishma Desai

2014 Stephen Nelson

2013 Jarret E. Bauer

2012 Wesley R. Eustis

2011 Cullen Ledet

2010 Nathan J. Junius*

2009 Dr. James R. Martin

2008 Anthony J. Lamanna

2007 Benjamin M. Cody

2006 Heather Emry Myers

2005 Stephen C. Bourg

2004 Christopher L. Sanchez*

2003 Aurora N. Luscher*

2002 Ryan Koenig

2001 Daniel S. Cantrell

2000 Gwendolyn P. Sanders

1998 Jerrold A. Schreiber

1997 Miles B. Bingham*

1996 Molly F. Evans*

1995 Angela L. DeSoto

Wall of Fame

2018 Om P. Dixit

2017 Frank Nicoladis

2013 William B. Conway

2012 Griff Lee

2011 Col. Frank Walk (Ret.) (d)

2010 G. Joseph Sullivan*

2009 Robert H. Boh*

2008 Thomas L. Jackson*

2006 Waldemar S. Nelson* (d)

2005 Walter E. Blessy* (d)

Outreach

2018 Stephanie Bayne

2017 Stephanie Bayne

2016 Benjamin M. Cody

2015 Anthony Schoenker

2012 Miles B. Bingham

2011 Tonja Koob

2010 Margaret S. Adams

2009 William H. Sewell, Jr.

2008 Subhash V. Kulkarni

2007 Catherine C. Dunn

2005 Dr. Norma Jean Mattei*

Educator

2018 Malay Ghose Hajra

2017 Alex McCorquodale

2016 Gianna Cothren

2015 Enrique La Motta

2014 Malay Ghose Majra

2013 Norma Jean Mattei

2010 Dr. Mysore S. Nataraj

(Ret.) Retired

* Recipient of Section Award

(d) Deceased

Government Civil Engineer

2011 Award Discontinued

2010 Joseph R. Buller, Jr.

2009 Reid L. Dennis

2008 Robert A. Turner, Jr.

2007 Walter O. Baumy, Jr.

2006 Angela DeSoto Duncan

2005 Mark H. Gonski

2004 David A. Wagner

2003 G. Joseph Sullivan

2002 Dr. Peter R. Cali

2001 Kyle C. Jones

2000 Clarence “Al” Wethern Jr.

1999 Thomas A. Fromherz

1998 William H. Sewell, Jr.

1997 Deborah Ducote Keller

1996 Harry W. Stinchcomb, Jr.

1995 Brent P. Morse

Outstanding Government Civil Engineer

1997 Award Discontinued

1996 Tony Claiborne